Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

CMS (detektor)

CMS (ang. Compact Muon Solenoid) – detektor przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który posłuży m.in. do obserwacji mionów.
Główne cele eksperymentu to:
poszukiwanie bozonu Higgsa
poszukiwanie wskazówek na temat supersymetrii
studiowanie kolizji ciężkich jonów.
Detektory cząstek (komora śladowa, kalorymetr elektromagnetyczny i hadronowy, detektor mionowy) zostały umieszczone wewnątrz jarzma potężnego solenoidu wytwarzającego pole magnetyczne o indukcji 4 T. Detektor waży około 12500 ton, jego średnica to 16m a całkowita długość to 21m.
Grupa naukowców liczy około 3200 osób z 200 instytutów naukowych[1]. W budowę, eksploatację detektora i analizę zabranych danych zaangażowani się między innymi polscy naukowcy, w tym "Warszawska Grupa CMS" zrzeszająca naukowców, inżynierów i studentów z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Politechniki Warszawskiej. Grupa odpowiedzialna jest za projekt i budowę trygera komór RPC, poszukiwanie bozonu Higgsa w kanale rozpadu na dwa leptony tau, poszukiwanie cząstek supersymetrycznych oraz badanie struktury protonu.