Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Katalog gromad Abella

Katalog gromad Abella

Katalog gromad Abella – katalog astronomiczny zawierający bogatsze gromady galaktyk zestawiony przez amerykańskiego astronoma George'a Abella.

Katalog gromad Abella został utworzony w 1958 roku i zawierał 2712 gromad znajdujących się na północ od deklinacji -27°. Od czasu powstania był kilkakrotnie uzupełniany. Uzupełnienie z 1989 roku (Abell-Corwin-Olowin) zawiera 5250 gromad, w tym również gromady nieba południowego. Obecnie na katalog Abella składają się trzy części: Northern Abell Catalog (obiekty Abell 1 do Abell 2712), Southern Abell Catalog (Abell 2713 do Abell 4076) oraz Supplementary Southern Abell Catalog (Abell 4077 do Abell 5250). W rozszerzonej formie jest to największy katalog gromad galaktyk pozwalający tworzyć mapy gromad i supergromad galaktyk we Wszechświecie.

W swoim katalogu Abell umieszczał gromady zawierające co najmniej 50 galaktyk. Pierwsze wydanie katalogu powstało na podstawie analizy zdjęć wykonanych w ramach programu Palomar Observatory Sky Survey. Katalog Abella zawiera większość obfitych gromad galaktyk znajdujących się w odległości do 3 miliardów lat świetlnych. Dzięki temu stał się bardzo ważnym źródłem wiedzy o astronomii galaktycznej oraz umożliwił lepsze zrozumienie natury i właściwości gromad, a także pozwolił na identyfikację supergromad.

W swoim katalogu George'a Abell stworzył system klasyfikacji gromad, określając je jako regularne lub nieregularne. Stworzył również 6-punktową skalę dotyczącą ilości składników oraz odległości galaktyk od siebie.