Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Ewolucja


Słowo "ewolucja" nie zawsze oznacza to samo. Należy zdawać sobie sprawę, że


- jest doświadczalne znaczenie tego słowa: ewolucja faktycznie obserwowalna i udowodniona (zmienność w ramach określonego typu budowy organizmu: słoń, pies, kot, koń, kura...). Nazywa się to mikroewolucją (ewolucja w skali mikro);
- jest też inne, ideologiczne znaczenie tego słowa. Dotyczące hipotezy o powstaniu i rozwoju świata, życia, nazywanej Teorią Ewolucji. Ten pogląd, oparty na odrzuceniu Boga jako Stwórcy, siły sprawczej - zdominował na ponad sto lat zachodnią naukę i edukację. Przyczynił się do ateizacji uczelni i ośrodków badawczych.
Nie podważamy dorobku naukowego, dotyczącego obserwacji o charakterze mikroewolucyjnym. Występujemy natomiast przeciwko lansowaniu ewolucyjnych domniemań filozoficznych jako pewnika w wyjaśnieniach dot. powstania świata, życia. Zwłaszcza, że współczesna nauka dostarcza coraz więcej bardzo silnych dowodów przeciw ewolucjonizmowi.

Ewolucja - czyli stopniowy rozwój, przekształcanie... ponieważ to słowo ma kilka odniesień,  należy wpierw dokładnie ustalić, o jakiej ewolucji mówimy. Inaczej łatwo się pogubić. Zasadniczo, wyróżnia się 6 znaczeń tego słowa, gdzie tylko jedno jest obserwowalne i naukowo udowodnione.

- ewolucja kosmiczna (pochodzenie czasu, materii, przestrzeni. Teoria Wielkiego Wybuchu) - teoria bez dowodów naukowych
- ewolucja chemiczna - teoria bez dowodów naukowych
- ewolucja planetarna (pochodzenie planet i gwiazd) - teoria bez dowodów naukowych
- ewolucja organiczna (pochodzenie życia z materii nieożywionej) - teoria bez dowodów naukowych
- makroewolucja (zmiana jednego gatunku w drugi, u roślin i zwierząt) - teoria bez dowodów naukowych
- mikroewolucja (zmienność w obrębie gatunku zwierzęcia, rośliny) → tylko to jest obserwowalne  i naukowo udowodnione.

Obecna forma teorii ewolucji biologicznej wywodzi się  z dzieła  Karola  Darwina "O powstawaniu gatunków", jak też opracowań  jego  zwolenników  i  naśladowców. Jako sprawców tego, co widzimy i znamy podawane są:
 przypadek (zdarzenia niecelowe, losowe),  upływ czasu, mechanizm doboru naturalnego (selekcja,przetrwanie najlepiej przystosowanych), zjawisko mutacji genetycznej (błędy lub zmiany w genach)


Na bazie myśli Darwina, rozwinięto później teorie o ewolucji kosmosu, materii itp. Tak więc, teorie ewolucyjne są koncepcjami starającymi się wyjaśnić powstanie Wszechświata, Układu Słonecznego, życia - opierając się wyłącznie na naturalnych (przyrodniczych) procesach/zjawiskach/mechanizmach oraz czynniku losowym.


Wbrew temu co starają się nam przekazać ewolucjoniści - nie jest znany i udowodniony żaden mechanizm, który sprawiałby, aby z form prostszych stopniowo powstawały formy bardziej złożone.


Założenia  teorii ewolucji  odrzucają  istnienie Inteligentnego Sprawcy, celowego projektu w przyrodzie. Mówi się natomiast o powstawaniu nowych cech i rozwiązań, wskutek drobnych, powolnych zmian. Koncepcja  ta  przeżywała swój okres świetności  w XIX i XX wieku, gdy b. niewiele wiedziano o budowie i funkcjonowaniu komórki biologicznej (w czasach Darwina uważano ją za b.prostą konstrukcję, kulkę protoplazmy). Jednak w ostatnich dziesięcioleciach XX w. coraz bardziej stawało się widoczne, że darwinowska teoria ewolucji nie jest w stanie wyjaśnić  ani złożoności życia, ani  sposobu jego powstania.  Nie wyjaśnia też  wielu innych ważnych kwestii - np. jak powstały prawa przyrody, na stabilności których opiera się cały Wszechświat, Ziemia, ludzka nauka i wynalazki. Skąd pochodzi istniejąca w komórkach biologicznych informacja - zapis procedur i instrukcji w DNA, stopniem skomplikowania i poziomem nanokompresji nieosiągalny dla ludzkiej technologii.

W jaki sposób mogłyby samoistnie powstać projekty budowy - roślin, zwierząt, ekosystemów? Ludzkie produkty są wynikiem świadomego, inteligentnego planowania, poszukiwania efektywnych rozwiązań. W przyrodzie również widzimy celowość, funkcjonalność. Konstrukcje organizmów żywych, ich przystosowanie do warunków życia - noszą jak najbardziej cechy projektu. Ale są nieporównywalnie bardziej złożone od ludzkich wytworów. Dlatego zaczęto się zastanawiać - czy jest możliwym, by tylko przypadek i procesy naturalne były siłą twórczą Układu Słonecznego. Ziemi i życia na niej, skoro znacznie prostsze konstrukcje, jakie znamy (zegarek, rower, drabina, balon itd), wymagały inteligentnego procesu twórczego, świadomego działania, celowego doboru składników, wzięcia pod uwagę praw przyrody.
Patrząc zupełnie obiektywnie - widać jak wiele elementów trzeba precyzyjnie, celowo poskładać - aby powstała działająca konstrukcja. Czy przypadek, niecelowy mechaniczny proces w przyrodzie, potrafi tworzyć działającą złożoność z elementów budulcowych? Czy pożar, powódź, wybuch, grawitacja, topnienie, erozja - mogą zbudować funkcjonalny dom z rozsypanych cegieł, samochód z części na wysypisku, książkę z liter rozsypanych po polu? Dotąd nikt nie udowodnił, że coś takiego jest możliwe. Przeczy to logice, zdrowemu rozsądkowi i całemu ludzkiemu doświadczeniu na przestrzeni epok.


Informacja - składnik niematerialny, wymagający: kodu, nadawcy, odbiorcy, treści, urządzeń ją przetwarzających. Informacje i systemy je obsługujące znajdujemy w ludzkich wytworach: książkach, programach komputerowych. Znajdujemy je także w strukturach biologicznych organizmu - zwł. w DNA.

Ścisła definicja informacji zawiera pięć różnych poziomów. Informacja posiada następujące cechy:

1. Statystyka - informacja wyróżnia się specyficznym uporządkowaniem swych elementów składowych.
2. Syntaktyka - informacja jest podana w logicznym systemie, który można odczytać - np. reguły gramatyczne języka, czy alfabet Morse'a.
3. Semantyka - informacja posiada logiczne znaczenie jako przekaz treści - np.: pociąg do Wrocławia odjedzie o 16:00, z peronu czwartego.
4. Pragmatyka - informacja nadaje się do praktycznego wykorzystania np. w działaniach i procesach w systemach fizycznych, biologicznych.
5. Apobetyka - wykorzystanie informacji w procesach skutkuje w osiągnięciu logicznego celu.

Jeśli brakuje jednej z tych cech w danym kodzie, to kod ten nie jest informacją.


Tekst pochodzi ze strony Inteligenty projekt pl