Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Przejście bezpromieniste

Przejście bezpromieniste

Przejście bezpromieniste jest to zmiana stanu energetycznego atomu lub cząsteczki, odbywająca się bez emisji lub absorpcji promieniowania. Przejścia bezpromieniste nie mogą zachodzić w atomach izolowanych, gdyż byłoby to sprzeczne z zasadą zachowania energii — różnica energii pomiędzy stanem początkowym a końcowym musiałaby się wiązać z emisją lub absorpcją fotonu. Nawet w przypadku jednakowych energii stanu początkowego i końcowego, przejście między tymi stanami w atomie izolowanym byłoby niemożliwe z uwagi na złamanie zasad zachowania pędu i momentu pędu.

Przejście bezpromieniste wymaga zatem oddziaływania z otoczeniem — najczęściej w postaci zderzeń z innymi atomami lub cząsteczkami. W gazach i cieczach zmienia się wówczas energia kinetyczna ruchu postępowego tych obiektów. Natomiast w ciele stałym energia uwalniana (bądź absorbowana) w przejściu bezpromienistym wywołuje drgania sieci krystalicznej w postaci fononu (lub pochłonięcie fononu może spowodować przejście bezpromieniste).

Przejście bezpromieniste prowadzące od stanu o energii wyższej do stanu o energii niższej jest nazywane bezpromienistą relaksacją lub rzadziej — bezpromienistą deekscytacją. Relaksacja bezpromienista jest często spotykaną formą oddawania niewielkiej części energii pochłoniętej przez atom lub cząsteczkę w wyniku absorpcji fotonu. Pozostała część energii wzbudzenia zostaje następnie wyemitowana w postaci fotonu, o energii mniejszej, niż energia wzbudzenia. Taka opóźniona emisja fotonu o zmniejszonej energii nosi nazwę luminescencji.