Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Bozony

W fizyce cząstek bozony (ang. boson od nazwiska fizyka Satyendra Bose), są cząstkami posiadającymi spin całkowity. Większość bozonów to cząstki złożone, jednakże 12 z nich (tak zwane bozony cechowania) są cząstkami elementarnymi, niezłożonymi z mniejszych cząstek (cząstki fundamentalne).

Właściwości bozonów

Każda cząstka jest bozonem lub fermionem, zależnie od posiadanego spinu - twierdzenie statystyki spinowej narzuca wynikającą z niego statystykę kwantową, która odróżnia fermiony od bozonów. Zgodnie z Modelem Standardowym fermiony są cząstkami elementarnymi "materii", natomiast bozony przenoszą oddziaływania. W związku ze spinem całkowitym, nieoddziałujące bozony podlegają statystyce Bosego–Einsteina. Jedną z jej konsekwencji jest istnienie kondensatu Bosego–Einsteina, „piątego” stanu skupienia materii, w którym dowolna liczba bozonów może dzielić ten sam stan kwantowy. Oddziaływania wirtualnych bozonów z rzeczywistymi fermionami nazywamy oddziaływaniami podstawowymi. Zachowanie pędu w tych oddziaływaniach objawia się matematycznie we wszystkich znanych siłach. Bozony uczestniczące w tych oddziaływaniach nazywamy bozonami cechowania. Są to: dwa bozony W i jeden Z (oddziaływanie słabe) osiem gluonów (oddziaływanie silne) foton (oddziaływanie elektromagnetyczne) hipotetyczny grawiton pośredniczący w grawitacji. Cząstki złożone z kilku innych cząstek (tak jak protony lub neutrony) mogą być zarówno fermionami i bozonami, zależnie od ich całkowitego spinu. Z tego powodu wiele jąder atomowych jest bozonami. Pomimo tego, że cząstki tworzące jądra, t.j. proton, neutron, a także krążące wokół jądra elektrony, są fermionami, możliwe jest by jeden pierwiastek (na przykład hel) miał izotopy będące fermionami (n.p. 3He) i inne będące bozonami (n.p. 4He). (3He) jest złożony z jednego neutronu i dwóch protonów [PNP]. Podobnie deuter (2H), złożony z jednego protonu i jednego neutronu [NP] jest bozonem, podczas gdy tryt (3H), który jest złożony z dwóch neutronów i jednego protonu [NPN] jest fermionem. Różnica pomiędzy statystykami bozonów i fermionów istnieje wyłącznie przy dużych gęstościach – kiedy ich funkcje zachodzą na siebie. W niskich gęstościach, obydwie statystyki redukują się do statystyki Maxwella-Boltzmanna, więc zarówno bozony i fermiony zachowują się jak cząsteczki klasyczne. Przykłady bozonów[edytuj] każda cząstka o spinie całkowitym jądra deuteru atomy helu-4 atomy sodu-23 fotony, przenoszące oddziaływania elektromagnetyczne bozony W i Z, przenoszące oddziaływania słabe gluony fonony bozony Higgsa