Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Bozon X

Bozon X

Bozon X – hipotetyczna cząstka elementarna, której istnienie jest postulowane przez teorię wielkiej unifikacji SU(5), której istnienia nie potwierdzono dotąd doświadczalnie.W fizyce cząstek elementarnych bozon X to nowa hipotetyczna cząstka elementarna, analogiczna do bozonów W i Z, odpowiadająca za nowy typ oddziaływań, przewidywana przez teorię wielkiej unifikacji. Bozon X przenosić ma oddziaływania przekształcające kwarki w leptony i odwrotnie, co umożliwiałoby takie procesy, jak niezaobserwowany dotąd rozpad protonu. Ładunek elektryczny bozonu X wynosić powinien 4/3 e. Powinien też posiadać, tak jak kwarki, trzy kolory. 

W rezultacie tego procesu dwa kwarki u przekształcałyby się w antykwark d i pozyton. W oddziaływaniach kwarkowo-leptonowych uczestniczyć powinna też druga taka hipotetyczna cząstka – bozon Y.

W sumie istnieć powinno 12 cząstek pośredniczących w przemianie kwarków w leptony: bozony X i Y wraz z antycząstkami (ładunki 4/3 e, 1/3 e, -1/3 e, -4/3 e), każda w trzech kolorach. Mówi się też czasem, że istnieje 12 hipotetycznych rodzajów bozonów X.