Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Bozon Y

Bozon Y

Bozon Y – hipotetyczna cząstka elementarna, której istnienie jest postulowane przez teorię wielkiej unifikacji, której istnienia nie potwierdzono dotąd doświadczalnie.

W fizyce cząstek elementarnych bozon Y, tak jak bozon X, to nowa cząstka elementarna, analogiczna do bozonów W i Z, odpowiadająca za nowy typ oddziaływań, przewidywana przez teorię wielkiej unifikacji.

Bozon Y przenosi oddziaływania przekształcające kwarki w leptony i odwrotnie, co umożliwia takie procesy, jak rozpad protonu. Ładunek elektryczny bozonu Y wynosi +(1/3)e. Posiada on też, tak jak kwarki, trzy kolory.W rezultacie tego procesu kwark u i kwark d przekształcają się w antykwark d i antyneutrino elektronowe.

W sumie istnieje 12 cząstek pośredniczących w przemianie kwarków w leptony: bozony X i Y wraz z antycząstkami (ładunki +(4/3) e, +(1/3) e, -(1/3) e, -(4/3) e), każdy w trzech kolorach. Mówi się też czasem, że istnieje 12 rodzajów bozonów X.