Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Pentakwark

Pentakwark

Pentakwark – cząstka fizyczna – hadron złożony z pięciu kwarków: czterech zwykłych i jednego antykwarka. Kwarki mogą występować tylko trójkami (trzy kwarki lub trzy antykwarki) lub dwójkami (jeden kwark i jeden antykwark). Pentakwark jest w pewnym sensie złożeniem układu trójkwarkowego z dwukwarkowym. Istnienie pentakwarku jako pierwszy przewidział polski fizyk prof. Michał Praszałowicz w 1987 roku.

W 2003 roku dwa niezależne zespoły fizyków natknęły się na cząstkę, którą nazwano właśnie pentakwarkiem albo egzotycznym barionem. Odkrycia tego dokonały zespoły Takashi Nakano oraz Kena Hicksa. Fizycy oświetlili promieniami gamma jądra atomów węgla, tworząc plazmę kwarkowo-gluonową, stan materii podobny do tego z pierwszych chwil po Wielkim Wybuchu. "Odłamki" powstałe przy tym doświadczeniu – cząstki Θ+ miały dziwność +1 (czyli zawierały antykwark s), liczbę barionową +1 (czyli zawierały o 3 więcej kwarków niż antykwarków) i ładunek +1. Oznaczało to, że składają się z pięciu kwarków: dwóch dolnych, dwóch górnych oraz antykwarka dziwnego. „Odkryliśmy nowe królestwo. Świat cząstek subatomowych, które składają się z pięciu kwarków” – poinformowali japońscy i amerykańscy fizycy. Badanie tych cząstek jest jednak bardzo trudne, ponieważ rozpadają się one po upływie tryliardowej części sekundy.