Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dodaj nas do zakładek

Galaktyki, Gwiazdy ,Planety

  

Supersymetria


Supersymetria – hipotetyczna symetria (SUSY) z zakresu fizyki cząstek elementarnych przekształcająca bozony w fermiony.
Jeżeli stan kwantowy fermionu oznaczymy jako , a bozonu jako , to supersymetria generowana jest przez przekształcenie
Generatory supersymetrii nie tworzą matematycznej grupy, lecz grupę z gradacją.

Symetria taka oznacza, że powinna istnieć identyczna liczba fermionów i ich partnerów supersymetrycznych – bozonów. Tak np. elektronowi, który jest fermionem, powinien towarzyszyć hipotetyczny bozon o tym samym ładunku który nazywamy selektronem. Podobnie fotonowi, który jest bozonem, powinien towarzyszyć fermion fotino. Obecnie supersymetria musi być złamana (spontaniczne złamanie symetrii). Może ona być pełną niezłamaną symetrią w bardzo młodym wszechświecie.

Nie zaobserwowano jak dotąd żadnych supersymetrycznych partnerów obecnie znanych cząstek, jednak większość fizyków jest przekonana, że one istnieją. Niektóre hipotezy fizyczne dają wyniki bliższe rzeczywistości po uwzględnieniu supersymetrii, co jest pośrednią przesłanką potwierdzającą tę teorię[potrzebne źródło]. Laureat Nagrody Nobla Abdus Salam określił supersymetrię jako "ostateczną propozycję całkowitej unifikacji wszystkich cząstek".

Supersymetrię po raz pierwszy zaobserwowano w matematycznych własnościach kwantowego oscylatora harmonicznego.